DVA SVĚTY A DVĚ TVÁŘE SOUČASNÉ ABSTRAKTNÍ MALBY V GALERII POD ŠIRÝM NEBEM V KADANI

15.1.2021 | Kreativci, Kultura, Umění

DVA SVĚTY A DVĚ TVÁŘE SOUČASNÉ ABSTRAKTNÍ MALBY V GALERII POD ŠIRÝM NEBEM V KADANI

Veronika Sekotová a Martin Odlas

V současné době, kdy jsou veškeré kulturní organizace zavřené, je jakákoliv přístupná forma umění více než vítána. Jednou z možností, jak se pokochat současným uměním, jsou návštěvy galerií ve veřejném prostoru. Jedna taková se nachází v Kadani na Studentském náměstí a už její název Galerie pod širým nebem napovídá, že je přístupná za každé denní doby a počasí. Z předešlých výstav galerie lze vypozorovat, že kurátorka Ing. Lucie Filipová zde dává prostor hlavně umělcům, kteří nemají klasické umělecké vzdělání a kteří ještě nejsou etablovaní na současné umělecké scéně. Troufám si však říci, že je to jejich velký benefit. Nejsou zatíženi klasickým akademickým vzděláním a svázáni komerčním tlakem na současné umění a my díky tomu máme možnost vidět výtvarné umění v její základní formě, tedy díla stvořená s radostí z pouhé tvorby. Ani za normálních okolností však bohužel lidé do galerií moc nechodí. O to méně na současné umění a snad nejméně na to abstraktní. Důvod je prostý – nerozumí mu. Když však na cestě do práce míjíte nádherná umělecká díla, určitě se u nich zastavíte a necháte je na sebe působit. Zlepší vám den, myšlenky se zatoulají jinou cestou a budete mít dobrý pocit, že jste udělali něco pro svou umělecky vyprahlou duši. To je kouzlo umění ve veřejném prostoru, které zaujme i ty, kteří by do kamenné galerie nepřišli.

Výstava Dva světy představuje malbu Veroniky SekotovéMartina Odlase. Název výstavy odkazuje k duševnímu rozpoložení samotných umělců, kdy první svět představuje jejich každodennost a ten druhý jim dává možnost z toho prvního uniknout, odreagovat se nebo prostě jen vypnout. Výstava nám nabízí dva různé přístupy k abstraktní malbě. V barevné atmosféře obrazů a uvolněném malířském podání vyvolávající dojem chvění povrchu připomíná tvorba Veroniky Sekotové slavné impresionisty, zatímco přístup Martina Odlase vychází z čisté geometrické abstrakce.

Detail obrazu Veroniky Sekotové

Veronika Sekotová vystudovala grafický design a pracuje v marketingu. Touha po uměleckém vyjádření ji zavedla k fotografii, tvůrčímu psaní a malbě, kterou zde představuje. Inspiraci nachází nejen v přírodě, ale také v už zmíněném impresionismu či expresionismu. Skryté symboly a významy jsou součástí téměř každého obrazu stejně jako použití realistických prvků, což může být v jinak abstraktní malbě snadnější cesta k srdci diváka. Obrazy jsou prostoupeny jasnými barvami a světlem, které vyvolává dojem neustálého dynamického pohybu. Myšlenkové pochody jsou patrné i u obrazu s názvem Fénix, kdy základní mlhavá kompozice byla doplněna symbolem znovuzrození v podobě ohnivého ptáka Fénixe, který znovu povstane ze svého popela. Ztvárnění lze chápat i jako reakci na současnou celosvětovou pandemii. 

Detail obrazu Martina Odlase

Úplně jiným způsobem tvoří Martin Odlas. Jak sám říká, maluje už od té doby, kdy se naučil držet v ruce pastelku. Ač vystudoval technickou školu a pracuje ve strojírenství, umělecké vyjádření ho provází celý život. Abstraktní malbu, kterou můžeme vidět na výstavě, objevil teprve před čtyřmi lety a zcela jí propadl. Jeho tvorba je čistě intuitivní, založená na pocitové kombinaci barev a tvarů. Čisté linie a tvary skládá do velkých obrazových formátů, které někdy obohacuje například cákanci barev jako u obrazu Pulci ve vesmíru. Z jeho tvorby vyzařuje čistá radost, která je radostí ze hry, z vytváření a skládání tvarů. Nejde mu však o emocionální otisk jako u Veroniky Sekotové, ale o hledání harmonie, které je možné dosáhnout rovnováhou vztahů linií, barev a ploch.

Věřím, že o těchto mladých umělcích ještě uslyšíme, a já sama už se teď moc těším na jejich další díla.
Výstavu je možné zhlédnout od 4.1. do 28. 2. 2021 v Kadani na Studentském náměstí.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *