KREATURY V KADAŇSKÉ GALERII

25.3.2022 | Kultura, Umění

KADAŇSKÁ GALERIE VYSTAVUJE KREATURY
- ABSTRAKCE VYTVOŘENÉ UNIKÁTNÍ MALBOU NA VODNÍ HLADINĚ

Výřez z malby

Nenechte se odradit drsným názvem Creaturae a přijďte si novou výstavu v Galerii Josefa Lieslera pořádně prohlédnout. Kurátorka Lucie Filipová, která sama vytváří jedinečné abstraktní malby, se nebojí hledat nová a originální témata a uvádět nejnovější umělecké trendy. V našem silně konzervativním městě připravuje výstavy a představuje výtvarné umělce, kterým je jakýkoliv druh konvence cizí. Často zde tak můžeme vidět dialog klasického umění s nejnovějšími technologiemi nebo konfrontaci tradičního myšlení se současnými názory. A to je dobře. Jen při setkání s odlišností jsme totiž schopni tolerance, respektu a vzájemné důvěry. Odlišnost nás nutí měnit zaběhnuté myšlenkové stereotypy, překračovat hranice komfortní zóny a rozšiřovat obzory. 

Abstraktní malby, které jsou na výstavě k vidění, nenechají v klidu žádného diváka. Dostanou se mu pod kůži, do krevního oběhu, prosáknou do každé tělní buňky a budou v něm kolovat ještě dlouho po opuštění prostoru galerie. Jsou děsivé, hrůzostrašné a nádherné a výjimečné zároveň. Jak je to možné? Odpovědět si na to musíte sami. Když na sebe necháte obrazy působit, reakce se určitě dostaví. Vznikne nepřenosný a unikátní vztah diváka a uměleckého díla, který vytváří jedinečný příběh, tak vlastní výjimečným uměleckým projevům. A tady, v prostoru galerie je těch silných momentů hned několik. 

Zajímavým příběhem je i samotný proces tvorby. Výtvarník a světoznámý tatér Ondřej “Ondrash” Konupčík a malíř Radim Kašpárek zde vystavují abstraktní obrazy, které vytvářejí nevratným a nenapodobitelným technologickým procesem malby na vodní hladině. Klíčovým aspektem je jejich vzájemná souhra založená na absolutní důvěře v postup toho druhého. Výsledek sice vypadá jako dílo náhody, ale promyšlenost, preciznost a důslednost dodržování vyvinutých uměleckých postupů má do nahodilosti velmi daleko a působí až chladně precizní a děsivou dotažeností. V kontrastu s ponurým tématem výstavy byla pro kurátorku přítomnost umělců při přípravách a instalaci, kteří ji uchvátili nejen přátelským a vstřícným přístupem, ale i vlastní pečlivou realizací promyšlenou do nejmenších detailů. Nenechali nic náhodě a výsledek působí stejně precizním a čistým dojmem jako samotné malby. 

Autorské duo doplňuje svou osobitou plastikou sochař Adam Krhánek, který posouvá hranice žánru a inspirován hlavně organickou přírodou využívá nejnovějších technologií k zachycení lesa, jeho podoby a nálady. Použité technologie modelují světlem a barvou přírodu tak, jak nikdy nevypadala. A nestačí na ně jen koukat, protože hmatový zážitek dodává vnímání další rozměr. Jednoduše řečeno, musíte si tu sochu jít osahat. 

Výřez z malby

Po zhlédnutí výstavy je tedy jasné, že si divák nevystačí pouze s jednoduchým hodnocením, zda se mu líbila nebo ne. Jednoduše to nejde. Krásné, zářivé a velmi příjemně působící barevné spektrum na čistě bílém podkladu malířských pláten vykresluje děsivá, hrůzostrašná stvoření, kterých jsou filmy hororového žánru plné. Kreatur a monster v nich se bojíme, straší nás ve snech a po setmění je tušíme pod každou postelí. Kreaturami mohou však být i extrémně zlí lidé, kteří ničí, ubližují a vysávají energii ze svého okolí. Takových lidí se bojíme, vyhýbáme se jim a přejeme si, abychom je nikdy nemuseli potkat. Jsou však tyto obavy na místě? Jsou opravdu tyto představy a tito lidé tak strašní? Není to jen zbytečná obava z nepoznaného nebo špatně pochopeného? “Strach není skutečný, ale je jediné místo, kde může existovat, a to v našich myšlenkách. Způsobují ho myšlenky na budoucnost, bojíme se toho, co může přijít. Je to výtvor naší představivosti a nutí nás se obávat toho, co vůbec neexistuje a existovat ani nemusí. Strach je možnost volby!” Tak se nebojte a přijďte se na tuhle skvělou záležitost podívat. Možná zjistíte, že jste se báli úplně zbytečně. Čeká vás totiž zcela výjimečný a neopakovatelný umělecký zážitek, který v Kadani jen tak neuvidíte. V galerii bude výstava k vidění až do 18. 4. 2022.

Kreatura

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *