POHLAZENÍ MALÝM PRINCEM. ELIŠKA PODZIMKOVÁ VYSTAVUJE SVOU UNIKÁTNÍ VÝSTAVU V KADAŇSKÉ GALERII.

3.9.2022 | Kreativci, Kultura, Umění

POHLAZENÍ MALÝM PRINCEM. ELIŠKA PODZIMKOVÁ VYSTAVUJE SVOU UNIKÁTNÍ VÝSTAVU V KADAŇSKÉ GALERII.

Detail z výstavy_foto Štěpán Kasl

Až do poloviny září mají návštěvníci příležitost zajít si do Galerie Josefa Lieslera na další unikátní výstavu. Ambiciózní kurátorka Lucie Filipová se ani tentokrát nebála posunout vysoko nastavenou laťku a rozhodla se oslovit Elišku Podzimkovou, jejíž umělecký věhlas překračuje hranice naší republiky. Tato těžko zařaditelná kreativní bytost, která se pohybuje mezi ilustrací, fotografií a animací, vystudovala Filmovou akademii Davida Ondříčka v Písku. Za svůj krátký život stihla spoustu zajímavých počinů. S organizací Můj nový život pomáhá dětem s onkologickým onemocněním. Na seriálu pro malé onkologické pacienty Plešouni se podílela jako autorka námětu a vizuální podoby. Spolupracovala s Tomášem Klusem, Jamiem Oliverem nebo americkým časopisem Vogue. Nějaký čas pracovala a žila v USA. Odrazovým můstkem její pestré kariéry byl účet na Instagramu, kde domalovávala fotografie ze svého oblíbeného New Yorku. 

Na začátku výstavy Malý princ, kterou diváci mohou v naší galerii shlédnout až do 18. 9. 2022, byla nabídka nakladatelství Albatros ilustrovat nejznámější knihu francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho. Když jsem knihu poprvé četla na základní škole, vůbec jsem ji nechápala. Proč klade ten malý chlapec takové divné otázky? Proč pořád trhá kořeny toho divného stromu? Vůbec mi to nedávalo smysl. Pochopila jsem ji až o mnoho let později a doteď žasnu nad její hloubkou a významem. Elišce se kouzelný svět Malého prince natolik zalíbil, že z fotografií pořízených na Islandu vznikla samostatná výstava. A ne zrovna ledajaká. I když kniha není určena úplně malým dětem, výstava je pro každého bez omezení věku. Děti zaujme spousta lákadel, která byste v galerijních institucích běžně nehledali. Větší a dospělé návštěvníky čeká návrat do časů, kdy oni byli malým člověkem a kladli nekonečné otázky. Tak, jako slavný spisovatel napsal tuto knihu, aby se vypořádal se svým vnitřním dítětem, může výstava působit na ty větší, kterým pomůže vzpomenout si na své dětství. Někdy totiž pro samé starosti, bolesti, choroby a náročná zaměstnání zapomínáme vidět svět nezakalenou optikou našich dětí. 

Prostor galerie se pod rukama Elišky Podzimkové a jejich pomocníků proměnil v kouzelné, léčivé a od okolního světa odtržené místo, kde se návštěvníci projdou lesem, schovají se do starého áčkového stanu nebo se zanoří do aromatické mlhy. Hlavní instalaci tvoří ilustrované fotografie, které jsou zároveň interaktivní. Díky speciální aplikaci AR (augmented reality) ARTIVIVE, kterou si návštěvníci stáhnou do chytrého telefonu, obrazy ožijí a poodhalí nám zase trochu víc z magického světa Malého prince.

Detail z výstavy_foto Štěpán Kasl

Součástí výstavy jsou také interaktivní instalace. Vidět tak můžete obří mechové vejce, kde žije islandské zvířátko skogur. Do vejce strčíte ruku, ohmatáte si jej a pak po paměti zkusíte zvířátko nakreslit. Pro ty nejmenší jsou připravena dřevěná liščí odrážedla, na kterých se mohou vyřádit. Chybět nesmí velký dřevěný baobab nebo, ale to už bych prozrazovala moc. Jděte se na tuto nádheru podívat sami. Jednou, dvakrát, třikrát, protože na ni čekají ještě v mnoha a mnoha městech a opakovat se takový zážitek už nikdy v Kadani nebude.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *