POROZUMĚNÍM VLASTNÍCH STÍNŮ K UZDRAVENÍ DUŠE. JEDNA Z NEJVĚTŠÍCH OSOBNOSTÍ SOUČASNÉHO ČESKÉHO STREET ARTU DAVID STRAUZZ VYSTAVUJE SVÁ DÍLA V KADAŇSKÉ GALERII.
Kdysi jsem četla, že street art ztratil své kouzlo, když přestal být ilegální a dostal se do galerií. Podle mě je to naopak. Na půdě galerie se může vyloupnout ze skořápky městského smogu a jít naproti i těm divákům, kteří nerozeznají upatlanou fasádu od Banksyho. Tady si ho návštěvník, hladový po umění, teprve pořádně vychutná. V kadaňské Galerii Josefa Lieslera právě teď vystavuje jeden z nejvýznamnějších představitelů české streetartové scény David Strauzz. Narodil se v Kanadě českým emigrantům. Nějaký čas žil a tvořil v New Yorku a české kořeny ho zavedly zpátky do Prahy, kde v současné době působí.
Portréty, které jsou na výstavě k vidění, vznikaly od roku 2020 jako reakce na koronavirovou pandemii. Znázorňují výrazy, psychickou a fyzickou vyčerpanost lidí v době, kdy nikdo nemohl nikam, kdy jsme byli odsouzeni k domácímu vězení a izolováni od našich nejbližších. Byli jsme nuceni, často nedobrovolně, ke konfrontaci se svými stinnými stránkami, k přehodnocování svých životů a ke hledání cest, jak být v životě pokud možno spokojenější a šťastnější.
Vysoká citlivost umělce se propisuje do jeho koláží, dekoláží a asambláží. Kombinací různých technik a materiálů vytváří obraz městského života, který autor nazývá s odvoláním na psychiatra a psychoterapeuta Carla Gustava Junga „stínovým realismem“. Až přijetím vlastních stinných stránek totiž může člověk dojít k uzdravení. Vystavené malby a sochy tak nabízí divákům hned několik úhlů pohledu a jeho strukturovaná díla svádí k doteku, k pohlazení a k užšímu kontaktu. Zkuste zavřít oči a vnímat obrazy i sochy pouze hmatem. Otevře se vám další rozměr estetického prožitku.
Při pohledu na díla Davida Strauzze je cítit zájem o člověka a lidskou existenci obecně. Inspirací mu byli v době pandemie vyčerpaní lidé, které potkával v metru, na ulici, a kteří už neměli sílu ani předstírat, že jsou v životě spokojeni. David svým dílem nabízí pomocnou ruku, vědomí, že na světě nejsme sami. Stačí se kolem sebe rozhlédnout a o své trápení se podělit.
Vystavená díla jsou také inspirována Božskou komedií, kde básník Dante Alighieri putoval peklem, očistcem a nakonec došel do ráje. Stejně tak David, na svých cestách labyrintem města, vnímal příběhy nešťastných lidí.
Je to zážitek. Ostatně jako už několikátá výstava Galerie Josefa Lieslera, kterou kurátorka Lucie Filipová připravila. Tak se přijďte podívat, osahat a popřemýšlet o sobě, svém životě a v neposlední řadě o jednom výjimečném umění. David Strauzz si to prostě dělá po svém. A mi manera. Amen.
0 komentáøù